letnia sukienka w kwiaty
KategorieModa

Sukienki a typy sylwetki: jak wybrać najlepszy krój?

Dobór odpowiedniej sukienki powinien zależeć nie tylko od preferencji własnych kobiety, lecz również od typu sylwetki. Inne modele sprawdzają się u kobiet o figurze typu jabłko, inne przy figurze typu gruszka, a jeszcze inne będą idealne dla kobiet o figurze klepsydry. Jak dobrać najlepszy krój dla siebie?

Kroje sukienek dla figury typu jabłko

Sylwetkę typu jabłko posiada większość kobiet – charakteryzuje się ona stosunkowo dużym obwodem brzucha, średniej wielkości piersiami, płaską pupą oraz długimi, szczupłymi nogami. Dobierając odpowiednią sukienkę, warto skupić się przede wszystkim na wyeksponowaniu nóg oraz zakryciu brzucha i okolic talii. Dobrym wyborem będą więc sukienki:

  • kończące się przed kolanem,
  • o kroju litery A,
  • o kroju oversize,
  • z dekoltem w kształcie literki V.

Unikamy natomiast modeli opiętych, podkreślających brzuch oraz talię.

Jaka sukienka dla figury typu gruszka?

W sylwetce typu gruszka dominujące są biodra – zwykle bardzo szerokie, wychodzą na pierwszy plan, pozostawiając w tle niewielki biust, szczupły brzuch i ramiona. Czasami kobiety z figurą typu gruszka borykają się z problemem szerokich ud, przy tym łydki zwykle pozostają stosunkowo szczupłe. Idealnym wyborem będą w tym przypadku sukienki z obcisłą talią i szerokim, rozkloszowanym dołem. Taki krój pozwoli podkreślić szczupły brzuch, a jednocześnie zamaskuje obfite biodra. Dobrze, aby sukienka wyposażona była w szerokie bufki przy ramionach czy dodatkowe elementy ozdobne przy dekolcie – pozwoli to odciągnąć uwagę od dołu sylwetki, skupiając się na jej górze. Kobiety, które dodatkowo chciałyby zakryć uda, mogą wybierać sukienki o kroju midi, jednak ważne, aby były one rozkloszowane. Unikamy modeli opinających biodra, z szeroką górą.

Sylwetka typu klepsydra – jak dobrać odpowiednią sukienkę?

Sylwetka typu klepsydra nazywana jest idealnie symetryczną, bowiem charakteryzuje ją szczupła talia, natomiast ramiona oraz biodra pozostają w tej samej linii. Kobiety z taką sylwetką zwykle nie mają problemu z doborem odpowiedniej sukienki, gdyż pasuje do niej naprawdę wiele modeli. Niemniej jednak zwykle skupiamy się na podkreślaniu atutów naszej figury, dlatego też lepiej unikać sukienek oversize, na rzecz tych nieco bardziej opinających i przyległych. Kobiety o figurze klepsydry powinny też unikać zabudowanych dekoltów oraz modeli sukienek poszerzających biodra czy ramiona. Dobrym wyborem będą natomiast dopasowane sukienki o kroju mini bądź midi, podkreślające pupę oraz zgrabną talię. Możemy również zdecydować się na modele z głębszym dekoltem, na przykład w literę V.

Kolor sukienki, a tym sylwetki

Jeśli chodzi o kolor sukienki, którą dobieramy do typu sylwetki, nie musimy się pod tym kątem bardzo ograniczać. Warto jednak pamiętać o zasadzie, która mówi, że w miejscach, które chcemy niejako zatuszować, powinny występować ciemniejsze kolory. Tymczasem to, co chcemy wyeksponować, może mieć kolory jasne, printy bądź nadruki. Mała czarna z pewnością optycznie wyszczupli, podczas gdy bogato zdobiona sukienka może dodawać biodrom czy talii nieco objętości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.